poate cu asta trebuia sa incep. oricum ideile imi vin pe rand, nu este nimic premeditat sau aranjat.
asa ca conditiile de participare sunt urmatoarele:
- daca ai cheltuit pe jocuri toti banii de care ai dispus
- daca ai luat un credit si banii i-ai pierdut la jocuri
- daca ai luat al doilea credit si banii au fost pierduti la jocuri
- daca ai luat al 3-lea credit si banii au fost pierduti la jocuri
- daca ai luat al 4-lea credit si...nu mai spun
- daca pe numele altor persoane ai luat alte 2 credite si ....
- daca ti-ai amanetat toate bijuteriile si banii au...
- daca ti-ai vandut masina si banii ...
- daca ai luat bani imprumut de la familie, prieteni si toate cunostintele si banii ...
- daca ai luat bani de la cine nu trebuia si banii ...
- daca i-ai mintit pe toti, sau i-ai amagit asa cum te amagesti pe tine, ca totul o sa se rezolve
- daca te ascunzi de unele persoane, din cauzele enumerate mai sus, sau iti este rusine
- daca ai poprire pe salar
- daca risti sa-ti pierzi casa din cauza restantelor
- daca nu trece o zi in care sa nu ti se ceara bani inapoi
............atunci poti sa participi.
daca nu indeplinesti una sau mai multe conditii, considera-te fericit, opreste-te o clipa si gandeste sau cel mai important vorbeste cu cei din jurul tau. eu nu am facut asta si acum regret. cu siguranta nu s-ar fi ajuns aici. am fost inteles, iertat si incurajat sa lupt. nu stiu care va fi sfarsitul, dar am sa scriu, atat cat pot. e groaznic deoarece nu am solutii, momentan, dar sper in continuare.
joi, 25 octombrie 2012
marți, 23 octombrie 2012
Primul pariu, l-am castigat, dar mi-am pierdut viata, poate
am facut primul pas si sunt foarte multumit. este prima data cand imi fac de lucru cu un blog si sunt fericit. rezista. prima postare a fost mai mult de proba si pentru a prinde curaj.
merge. acum sa revenim la subiect
de ce dependent de jocuri. pentru ca toata lumea din jurul meu imi spune ca sufar de asta. inca nu stiu, deoarece au trecut multe zile in care nu am jucat. eu vad dependenta altfel. ca ceva care nu te lasa sa dormi, care iti provoaca agitatie. dar in cazul meu, nu s-a manifestat asa niciodata. ;ucrurile au fost simple , nu am avut bani=nu am jucat. eu stiu doar atat. sunt dependent de bani. sa ma explic. am nevoie de bani si jucam cu gandul ca o sa-i fac, ca o sa-i castig, ca o sa reusesc sa ies din groapa in care am intrat.pe scurt, dar nu sunt doctor, consider ca nu este vorba de dependenta. este cred, acea dorinta a omului care a pierdut un leu si il risca si pe al doilea ca gandul sa-l recupoereze pe primul. il pierde si pe al doilea si tot asa.
stau sa imi aduc aminte cum a inceput. au trecut 10 ani, si parca il vad pe colegul meu urmarind pe teletext programul meciurilor. era o perioada, in care nu aveam bani. dar ideea unui castig mi-a suras. mi se parea ca e foarte usor sa ghicesti cateva rezultate, pentr ca banii sa iti intre in buzunar. i-am dat 2 lei, am pus biletul si surpriza, am castigat. nu trece clipa in care sa nu ma gandesc ca acolo a fost viata mea. ma intreb mereu, daca as fi pierdut acel bilet, m-as fi lecuit. nu stiu, dar sigur e faptul ca ulterior am facut si alte greseli.din ce in ce mai mari.
apoi s-au schimbat lucrurile, aveam bani. nu intalnisem inca surprizele, blaturile si uneori ghinionul. toate ma asteptau, odata cu celelalte bilete.
timpul a trecut usor si iata-ma pe banii mei. aveam un job bun, cu un salar bun in romanica noastra.
si am dat iar in pacat. de data asta din dorinta de a avea mai mult. proaspat angajat, aveam pretentia sa fiu la nivelul celorlati, care poate aveau ani de economii in spate. visam masini fitoase, haine, vacante, figuri. pe toate le-as fi avut, daca as fi avut putina rabdare.
dar eu le-am vrut rapid, peste noapte daca se poate si ce imi era la indemana..... jocurile de noroc.....
ma opresc, acum cand scriu, cu speranta ca a fost un vis urat, ca o sa ma trezesc. e in zadar.
de toate am incercat in viata, mai putin pariuri pe lupte de strada... si cel mai la indemana in acele vremuri ale lui 2003, erau aparatele, din toate barurile si cluburile. am investit, o spun cu regret, dar am investit.
in paralel vizitam casele de pariuri de la coltul strazii. dar tot eram fericit. faceam bani si cheltuiam. nu prea imi pasa. copil modest crescand, ma limitam cand era vorba de nevoile mele, dar incercam sa dau marea lovitura. dincolo de vorbele aruncate, mai mult sau mai putin intemeiate, privind ,,cat da aparatul ,70 de procente,, un lucru era evident, nu de acolo putea sa vina potul. nu ma ascund, mai tarziu le-am cautat din nou, cand aveam 50 de lei si trebuia sa dau 100. stiu, de cele mai multe ori, m-am ras, am pierdut. spun "dau" pentru ca mai tarziu, nu mai aveam banii mei, erau ai altora, eu doar i-am tinut pentru o vreme.
merge. acum sa revenim la subiect
de ce dependent de jocuri. pentru ca toata lumea din jurul meu imi spune ca sufar de asta. inca nu stiu, deoarece au trecut multe zile in care nu am jucat. eu vad dependenta altfel. ca ceva care nu te lasa sa dormi, care iti provoaca agitatie. dar in cazul meu, nu s-a manifestat asa niciodata. ;ucrurile au fost simple , nu am avut bani=nu am jucat. eu stiu doar atat. sunt dependent de bani. sa ma explic. am nevoie de bani si jucam cu gandul ca o sa-i fac, ca o sa-i castig, ca o sa reusesc sa ies din groapa in care am intrat.pe scurt, dar nu sunt doctor, consider ca nu este vorba de dependenta. este cred, acea dorinta a omului care a pierdut un leu si il risca si pe al doilea ca gandul sa-l recupoereze pe primul. il pierde si pe al doilea si tot asa.
stau sa imi aduc aminte cum a inceput. au trecut 10 ani, si parca il vad pe colegul meu urmarind pe teletext programul meciurilor. era o perioada, in care nu aveam bani. dar ideea unui castig mi-a suras. mi se parea ca e foarte usor sa ghicesti cateva rezultate, pentr ca banii sa iti intre in buzunar. i-am dat 2 lei, am pus biletul si surpriza, am castigat. nu trece clipa in care sa nu ma gandesc ca acolo a fost viata mea. ma intreb mereu, daca as fi pierdut acel bilet, m-as fi lecuit. nu stiu, dar sigur e faptul ca ulterior am facut si alte greseli.din ce in ce mai mari.
apoi s-au schimbat lucrurile, aveam bani. nu intalnisem inca surprizele, blaturile si uneori ghinionul. toate ma asteptau, odata cu celelalte bilete.
timpul a trecut usor si iata-ma pe banii mei. aveam un job bun, cu un salar bun in romanica noastra.
si am dat iar in pacat. de data asta din dorinta de a avea mai mult. proaspat angajat, aveam pretentia sa fiu la nivelul celorlati, care poate aveau ani de economii in spate. visam masini fitoase, haine, vacante, figuri. pe toate le-as fi avut, daca as fi avut putina rabdare.
dar eu le-am vrut rapid, peste noapte daca se poate si ce imi era la indemana..... jocurile de noroc.....
ma opresc, acum cand scriu, cu speranta ca a fost un vis urat, ca o sa ma trezesc. e in zadar.
de toate am incercat in viata, mai putin pariuri pe lupte de strada... si cel mai la indemana in acele vremuri ale lui 2003, erau aparatele, din toate barurile si cluburile. am investit, o spun cu regret, dar am investit.
in paralel vizitam casele de pariuri de la coltul strazii. dar tot eram fericit. faceam bani si cheltuiam. nu prea imi pasa. copil modest crescand, ma limitam cand era vorba de nevoile mele, dar incercam sa dau marea lovitura. dincolo de vorbele aruncate, mai mult sau mai putin intemeiate, privind ,,cat da aparatul ,70 de procente,, un lucru era evident, nu de acolo putea sa vina potul. nu ma ascund, mai tarziu le-am cautat din nou, cand aveam 50 de lei si trebuia sa dau 100. stiu, de cele mai multe ori, m-am ras, am pierdut. spun "dau" pentru ca mai tarziu, nu mai aveam banii mei, erau ai altora, eu doar i-am tinut pentru o vreme.
duminică, 21 octombrie 2012
prima zi
as fi vrut sa fac orice altceva in loc sa scriu aceste randuri. m-as fi dus la pescuit sau la un film sau pur si simplu sa dorm. dar nu, am luat o decizie si vreau sa ma tin de ea. am sa povestesc tot, de la inceput, fara sa ascund nimic, adevarul asa gol si murdar cum este el. poate nu sunt primul, poate nici ultimul, dar poate dupa mine vor fi mai putini.
pe scurt, am intrat de 10 ani, in mijlocul jocurilor de noroc si viata mea simte din plin acest lucru. asa cum era de asteptat nu in bine.
pe scurt, am intrat de 10 ani, in mijlocul jocurilor de noroc si viata mea simte din plin acest lucru. asa cum era de asteptat nu in bine.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)